Witamina C na twarz. Jakie korzyści są z jej stosowania?

Wiemy, jak ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy C w codziennej diecie. Ale to nie koniec jej dobroczynnych właściwości. Jest szeroko stosowana w kosmetologii jako ważny składnik kosmetyków, które ujędrniają i rozświetlają skórę twarzy. Jakie daje korzyści i jak jest stosowana „witamina młodości”?
Witamina C najczęściej kojarzona jest z jej pozytywnym wpływem na wzmacnianie odporności oraz jako niezbędna substancja w organizmie przy wchłanianiu żelaza i budowaniu kolagenu. Ma związek z prawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. A to tylko najważniejsze funkcje, jakie pełni w organizmie. To dlatego tak ważne jest, aby dostarczać odpowiednią ilość witaminy C codziennie spożywając różnorodne i zbilansowane posiłki.
Jednak witamina C szeroko stosowana jest także w kosmetologii jako składnik kosmetyków poprawiających kondycję skóry. Szeroko stosuje się witaminę C na twarz, którą nie bez przyczyny nazywa się „witaminą młodości”. Pomaga zachować młody wygląd skóry, ujędrnia ją, wygładza i dodaje blasku.
Jaka witamina C na twarz?
W pielęgnacji skóry dobroczynne właściwości witaminy C wykorzystuje się przede wszystkim w codziennych zabiegach na twarz. Rozjaśnia przebarwienia, redukuje zmarszczki i daje efekt rozświetlający. Zazwyczaj stosuje się ją jako kluczowy składnik kremu lub serum do twarzy oraz w formie ampułek. To dobry sposób na rozjaśnianie przebarwień, dlatego kosmetyki z witaminą C są często polecane na jesieni.
Witamina C do twarzy stosowana jest w niektórych odmianach trądziku, wspomaga jego leczenie i łagodzi zmiany skórne. Regularne stosowanie sprawia, że skóra wygląda promiennie, jędrnie i zdrowo.
Jest jednak jedno „ale” – witaminę C należy odpowiednio dobrać do kondycji i wieku skóry. Niewłaściwe stężenie i jej nieodpowiednia aplikacja na skórę mogą spowodować podrażnienia delikatnej skóry. Zazwyczaj substancja ta występuje w formie kwasu askorbinowego, choć w coraz częściej w nowoczesnych kosmetykach wykorzystuje się bardziej stabilne formy witaminy C (takie jak np. olejowa witamina C, etylowany kwas askorbinowy, glukozyd askorbyl). Warto pamiętać, by stosując witaminę C na twarz, zawsze aplikować ją jednocześnie z filtrami przeciwsłonecznymi SPF.
Pierwsze efekty w postaci rozświetlonej i odświeżonej skóry twarzy są widoczne już po kilku dniach regularnego stosowania witaminy C na twarz. Jeśli naszym celem jest niwelowanie przebarwień i redukcja zmarszczek, wówczas musimy uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty zazwyczaj można zobaczyć po kilku tygodniach, ale na widoczną zmianę trzeba poczekać 2-3 miesiące. Jeśli przebarwienia pojawiają się regularnie, specjaliści zalecają kurację witaminą C przynajmniej 2 razy w roku – wiosną i jesienią.
Maść z witaminą C do twarzy – na przebarwienia
Maść, serum, krople lub olejek – witamina C rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry. Jako składników kosmetyków jest jedną z najskuteczniejszych substancji redukujących widoczność przebarwień o różnych pochodzeniu – zarówno tych powstałych wskutek działania słońca, jak i plam hormonalnych i po trądziku.
Kosmetyki z witaminą C na twarz można stosować cały rok, jednak szczególnie latem warto je aplikować, by zredukować powstawanie przebarwień wywołanych działaniem promieni słonecznych. Aby zobaczyć efekty, witaminę C należy stosować regularnie. Skóra stanie się ujędrniona i elastyczna, o wyrównanym i ujednoliconym kolorycie.
Skoncentrowana witamina C do twarzy
Witamina C jest często składnikiem serum na zmarszczki i innych kosmetyków dla skóry dojrzałej. Świetnie się sprawdza w terapii anty-ageingowej dzięki swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym. Witamina C zapobiega powstawaniu i toksycznemu wpływowi wolnych rodników, dzięki czemu opóźnia procesy starzenia się komórek.
Ma też właściwości ochronne, bowiem tworzy na skórze barierę przeciwko szkodliwemu wpływowi czynników zewnętrznych, takich jak: promieniowanie, niska temperatura, zanieczyszczenia środowiska (np. smog). To one przyczyniają się do powstawania podrażnień na skórze, jednocześnie działając uszkadzająco na struktury kolagenu i elastyny. Te ostatnie to drobne włókna białkowe budujące stelaż warstw skóry. Wspomniane czynniki mogą je uszkadzać, co powoduje osłabienie skóry, utratę jej jędrności i elastyczności i przyspieszenie procesów jej starzenia się.
Witamina C nie tylko chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami, ale także naturalnie ją wzmacnia. Przyczynia się bowiem do zwiększenia produkcji kolagenu, co pomaga zregenerować strukturę skóry oraz poprawić jej jędrność i gęstość.
Witamina C na twarz – wspomaga leczenie trądziku
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, preparaty z witaminą C działają łagodząco na zmiany skórne. Z tego powodu są stosowane wspomagająco nie tylko w leczeniu trądziku, ale także pomagają walczyć z jego negatywnymi skutkami, takimi jak: przebarwienia i blizny.
Witamina C do twarzy w: ampułkach, kremie, serum, maści
Wśród kosmetyków do pielęgnacji twarzy witamina C najczęściej występuje w formie kremów i serum (także w ampułkach). Pojawia się także w formie żelu, maści lub toniku, rzadko spotykana jako sproszkowana witamina C na twarz do samodzielnego przygotowania.
Najlepsze efekty przynosi regularne stosowanie serum na twarz z witaminą C. Bowiem im wyższe stężenie aktywnej witaminy w preparacie, tym lepsze efekty. Należy jednak pamiętać, aby zachować ostrożność stosując skoncentrowane preparaty z witaminą C. Wysokie stężenie może bowiem podrażniać delikatną i wrażliwą skórę. Warto wprowadzać preparat stopniowo, początkowo aplikując 2 razy na tydzień i dopiero jeśli skóra dobrze go toleruje, zwiększać częstotliwość.
Kosmetolodzy zwracają uwagę, aby rozważnie stosować kosmetyki z witaminą C równolegle z innymi składnikami aktywnymi, które mogą podrażniać skórę, takimi jak: retinol czy kwasy AHA. Najlepiej stosować strategię rozdzielenia czasowego stosowania dwóch różnych preparatów, np. witaminę C rano, a kwasy podczas wieczornego rytuału pielęgnacyjnego.
Witamina C na twarz - rano czy wieczorem?
Kiedy stosować serum lub krem z witaminą C na twarz? Kosmetyki można wprowadzić do porannej lub wieczornej pielęgnacji. Jeśli zdecydujemy się stosować je rano, koniecznie trzeba zastosować filtry przeciwsłoneczne na twarz, by uniknąć podrażnień skóry.
Warto włączyć kosmetyki z witaminą C do wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. To dobry moment na regenerację skóry i odbudowę ochronnej tarczy na powierzchni skóry.
Preparaty z aktywną witaminą C można stosować na twarz już od 25. roku życia. Pomogą chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, dodadzą jej blasku, ujędrnią i wzmocnią procesy odbudowy. Witamina C przyczynia się do produkcji kolagenu i chroni skórę przed procesami starzenia się, co może redukować lub zapobiec powstawaniu zmarszczek.
Treści przedstawione w serwisie mają charakter poglądowy i informacyjny, nie powinny być traktowane jak porada lekarska.
Zdjęcie: melancholiaphotography