Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zapalenie dróg moczowych. Jak przeciwdziałać infekcji?

2021-10-05
Zapalenie dróg moczowych. Jak przeciwdziałać infekcji?

Zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najczęściej nawracających dolegliwości dróg moczowych. Ma bardzo charakterystyczne objawy: pieczenie, ból podbrzusza i potrzeba bardzo częstych wizyt w toalecie. Szczególnie często zapadają na nią kobiety, co wynika z ich budowy anatomicznej. Podpowiadamy kilka prostych sposobów, jak zapobiegać zapaleniu pęcherza i jak postąpić, gdy pojawią się pierwsze objawy.

 

Zakażenie układu moczowego (tzw. ZUM) to szerokie pojęcie, oznaczające różne choroby pęcherza i dróg moczowych. To dolegliwości wywołane przez drobnoustroje, które kolonizują układ moczowy i wywołują nieprzyjemne objawy. 

 

Zdecydowanie częściej zapadają na nie kobiety, co ma związek z bliskością ujścia cewki moczowej, pochwy i odbytu. Bakterie, które w normalnym stanie fizjologicznym są niegroźne dla zdrowia, gdy przedostaną się do układu moczowego, mogą wywoływać stan zapalny. 

 

W grupie szczególnie narażonej na rozwój infekcji są kobiety w ciąży i te po menopauzie. Rozwijające się dziecko i powiększająca się macica naciska na pęcherz i drogi moczowe, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Zmiany anatomiczne w ciąży powodują dłuższe zaleganie moczu w pęcherzu, co dodatkowo przyczynia się do szybszego namnażania się bakterii. Z kolei podczas menopauzy, wskutek obniżającego się poziomu estrogenów, u niektórych kobiet pojawia się suchość okolic intymnych, co sprzyja ich podrażnieniu. A to znacznie ułatwia namnażanie się i migrację bakterii w drogach moczowych.

 

Zakażenie układu moczowego - przyczyny

 

Drobnoustroje odpowiedzialne za zapalenie dróg moczowych to przede wszystkim pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), gronkowce i chlamydie. E.coli naturalnie bytuje w przewodzie pokarmowym i w kale. Gdy pozostanie na skórze, łatwo może przedostać się do ujścia cewki moczowej, skąd migruje do pęcherza i przyczepia się do jego ścianek. To rozpoczyna rozwój stanu zapalnego.

 

Co sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych?

Dolegliwość ta często nazywana jest też „chorobą nowożeńców”. Skąd się wzięło to określenie? Wynika z faktu, że jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju infekcji są częste kontakty seksualne, szczególnie tez bez użycia prezerwatyw, kiedy łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej.

 

Drugim ważnym czynnikiem jest przechłodzenie pęcherza, dlatego zapalenie dróg moczowych zdecydowanie częściej przytrafia się latem. O rozwój infekcji łatwiej, kiedy:

 • siadamy na zimnej powierzchni (np. na kamieniach, na podłodze)
 • zbyt długo siedzimy w mokrym kostiumie na plaży
 • niewłaściwie ubierzemy się w stosunku do pogody – szczególnie dotyczy to okolicy nerek.

 

Co jeszcze sprzyja infekcjom pęcherza moczowego?

 • niewłaściwa infekcja okolic intymnych
 • noszenie nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych materiałów, która przyczynia się do przegrzania okolic intymnych
 • korzystanie z publicznych toalet bez zachowania środków ostrożności
 • stosowanie perfumowanych wkładek
 • używanie środków plemnikobójczych.

 

Zapalenie pęcherza – objawy

 

Zakażenie układu moczowego łatwo rozpoznać, pierwsze objawy są bardzo charakterystyczne. Ból pęcherza, pieczenie w okolicy ujścia cewki moczowej i intensywne parcie na pęcherz. Częste wizyty w toalecie jednak są niezbyt produktywne, a towarzyszy im uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Do objawów niespecyficznych należą: osłabienie organizmu, kiepskie samopoczucie, niekiedy stan podgorączkowy lub gorączka.

 

Jak radzić sobie z pierwszymi objawami?

 

Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większą mamy szansę na złagodzenie objawów, a nawet zahamowanie jej rozwoju. Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego?

 • Pij dużo płynów, najlepiej ciepłych i lekko kwaśnych, np. ciepłej wody z cytryną, z sokiem z czarnej porzeczki, jeżyny lub żurawiny (np. Żuravital lub Vigana sok z żurawiny). Bakterie w moczu są łatwiej wypłukiwane z pęcherza i dróg moczowych w kwaśnym środowisku. W czasie leczenia należy unikać mocnej herbaty, kawy i alkoholu.
 • Pij zioła o właściwościach moczopędnych, np. herbatę z pokrzywy, z bratka lub z mniszka.
 • Odpocznij kilka dni, najlepiej pod kocem. Dobre wygrzanie okolic podbrzusza i dolnej części pleców sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. 
 • Ogranicz stosunki seksualne – zbliżenia mogą powodować nawroty choroby, a do tego stosunki są bolesne i nieprzyjemne.
 • Stosuj dostępne bez recepty preparaty i leki na zapalenie pęcherza. Wybieraj te oparte na ekstraktach z żurawiny (np. Żurawina forte 30 tabletek lub Urinal Intensive 20 tabletek). Alternatywą są leki dostępne bez recepty na zapalenie pęcherza moczowego oparte na furaginie, np. UroFuraginumFuraginum lub DaFurag max.

 

Jak zapobiegać nawrotom choroby?

 

Jeśli masz problem z nawracającym zapaleniem pęcherza, staraj się:

 • Pić codziennie przynajmniej 1,5 litra wody lub herbat ziołowych – to sprzyja sprawnemu usuwaniu bakterii z dróg moczowych.
 • Dbaj o higienę intymną, podmywaj się po każdym wypróżnieniu, wycieraj zawsze od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z odbytu do cewki moczowej.
 • Używaj płynów do higieny intymnej z bakteriami kwasu mlekowego, które wzmacniają naturalną florę bakteryjną okolic intymnych.
 • Po każdym stosunku seksualnym oddawaj mocz i podmywaj okolice miejsc intymnych. Takie działanie znacznie ogranicza przeniesienie bakterii do dróg moczowych.

 

Zachowaj zdrowe drogi moczowe – sprawdź preparaty na zapalenie pęcherza >>

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-12-08
Bardzo miła obsługa. Polecam
2022-12-08
Solidna apteka. Polecam
pixel