Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żywienie medyczne nie tylko dla seniorów

2022-11-04
Żywienie medyczne nie tylko dla seniorów

Żywienie medyczne to preparaty, które nie obciążają organizmu i dostarczają do niego niezbędną energię. Są łatwo przyswajalne, lekkostrawne i delikatne. Opieka nad osobami leżącymi wiąże się z różnymi trudnościami, dlatego trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak możliwość pojawienia się odleżyn, zakażeń czy problemy z trawieniem, które znacznie wpływają na pogorszenie samopoczucia oraz stanu zdrowia.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są możliwości żywienia medycznego w przypadku osób chorych, leżących oraz seniorów. Zapoznasz się z różnymi produktami, które ułatwiają dostarczanie niezbędnej energii do organizmu.
 
Spis treści:
  1. Żywienie medyczne dla osób starszych.
  2. Żywienie medyczne do podawania w stanach niedożywienia związanego z chorobą.
  3. Podsumowanie.

Żywienie medyczne dla osób starszych

W organizmie osoby starszej poszczególne procesy zachodzą coraz wolniej. Wskutek tego pojawiają się problemy, takie jak spadek wytrzymałości układu kostnego, wolniejsze trawienie, problemy z utrzymaniem równowagi, spadek masy mięśniowej. W wielu przypadkach pogłębiają się problemy neurodegeneracyjne, nie tylko takie jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Dlatego bardzo ważne jest, żeby osoby starsze przyjmowały wszystkie potrzebne mikro- i makroelementy oraz niezbędne witaminy i minerały. Niestety bardzo często seniorzy mają wyraźnie obniżony apetyt lub problemy z odżywianiem. Z myślą o nich powstały preparaty, które są proste do podania i łatwo przyswajalne przez osoby starsze.

W aptece znajdziesz różnego rodzaju preparaty przeznaczone do żywienia osób w podeszłym wieku. Na przykład: Fresubin Energy DRINK neutralny 4szt., czyli kompletna dieta wysokobiałkowa przeznaczona do żywienia drogą doustną.

Dawkowanie powinno być ustalone z lekarzem lub pielęgniarką i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przy żywieniu całkowitym, to jest 5 do 7 butelek dziennie, dostarcza się do organizmu od 1500 do 2100 kcal. W składzie znajdziesz między innymi: wodę, maltodekstrynę, białko mleka, oleje roślinne.

Żywienie medyczne do podawania w stanach niedożywienia związanego z chorobą

Wiele dolegliwości przewlekłych, takich jak nowotwory, długotrwała hospitalizacja czy unieruchomienie powoduje problemy z niedożywieniem, odleżynami oraz stanami zapalnymi. Warto wtedy sięgnąć po produkty przeznaczone do dostarczania niezbędnej energii organizmowi, bez jego obciążania. Każdy człowiek potrzebuje określonej dawki kcal, żeby prawidłowo funkcjonować. Co piąty pacjent chory na nowotwór umiera z powodu niedożywienia wywołanego problemami z przełykaniem, brakiem apetytu czy brakiem możliwości przyjmowania stałego pokarmu. 

Preparaty dostępne w aptece to bardzo wygodne do podania produkty. Zalecane dzienne spożycie zależy od potrzeb każdego organizmu i należy skonsultować je z personelem medycznym. 

W aptece znajdziesz między innymi takie preparaty jak:

Diben DRINK o smaku owoców leśnych 4 x 200 ml dla osób z zaburzonym metabolizmem glukozy. To preparat zmodyfikowany pod kątem zawartości węglowodanów i niskim indeksie glikemicznym. Produkt nie zawiera glutenu, laktozy i ma niską zawartość sodu.Skład tego napoju to między innymi: woda, białko mleka, skrobia modyfikowana, maltodekstryna, oleje roślinne, wodorowinian choliny, witamina C, biotyna, witamina D3, witamina B12.

Recomed dla diabetyków smak waniliowy proszek 6 saszetek – to proszek na bazie białka serwatkowego  przeznaczony dla osób z hiperglikemią, w stanach niedożywienia związanego z chorobą oraz cukrzyków. Produkt zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białko, tłuszcz, błonnik pokarmowy, węglowodany, witaminy.Jedna porcja (63 g) zawiera dwa wymienniki węglowodanowe (WW). Ilość przyjmowanego preparatu zależy od indywidualnych potrzeb pacjentów i powinna być skonsultowana z lekarzem lub pielęgniarką.

Resource 2.0 FIBRE, smak owoców leśnych, płyn 4x200ml  produkt przeznaczony dla osób z chorobami nowotworowymi, zaburzeniami pasażu jelitowego, chorobami neurologicznymi, zaburzeniami żucia i połykania. Dostarcza do organizmu pełnowartościowe białko – jedna porcja zawiera 18 g. Preparat należy przyjmować zgodnie z zaleceniami personelu medycznego.

Podsumowanie

Do poprawnego funkcjonowania organizmu niezbędne jest dostarczanie mu odpowiedniej ilości energii, witamin, mikroelementów i substancji odżywczych. Niedobory niezbędnych substancji pogarszają samopoczucie oraz stan zdrowia. Drinki czy preparaty w proszku przeznaczone do żywienia medycznego w znacznym stopniu ułatwiają dostarczanie niezbędnych składników odżywczych osobom starszym lub schorowanym.

Zawsze należy skonsultować z lekarzem, dietetykiem lub pielęgniarką ilość podawanych tego typu produktów. Pamiętaj, że zawierają one dość sporo błonnika, którego nie można dostarczać zbyt wiele. Do wyboru są przeróżne smaki takich drinków, co jest istotne i może pomóc w przypadku braku apetytu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.31 / 5.00 391 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-25
Zamawialam kolejny raz i jestem tak samo zadowolona. Szybko i na temat.
2023-08-22
Jestem bardzo zadowolony
pixel