Preparaty: tabletki, kapsułki, krople, saszetki na wzdęcia bez recepty
( ilość produktów: 17 )Leki na wzdęcia bez recepty
Wzdęcia i towarzyszące im gazy to nic innego jak gromadzenie się pęcherzyków powietrza w przewodzie pokarmowym. Jest to jeden z objawów niestrawności, który powstaje na skutek nieprawidłowej fermentacji bakteryjnej pokarmu w obrębie jelita grubego, czy nałykania się zbyt dużej ilości powietrza podczas posiłku. Wzdęcia to niewątpliwie duży dyskomfort dla osoby zmagającej się z krępującym kłopotem, a niekiedy gdy problem bywa przewlekły mogą mu towarzyszyć bóle brzucha, czy nudności. Wtedy jednak wymagana jest szersza diagnostyka, ponieważ tego typu dolegliwości mogą wiązać się z poważnymi dysfunkcjami innych odcinków przewodu pokarmowego, m.in. trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby, bądź jelit.
Preparaty na wzdęcia bez recepty - składniki
Simetikon to najpopularniejsza, syntetyczna substancja znajdująca się w lekach na wzdęcia w różnych dawkach i postaciach. Jest bardzo skuteczna, ponieważ ułatwia pękanie pęcherzyków gazu w trawionym pokarmie oraz w śluzie w przewodzie pokarmowym, a tym samym umożliwia ich wchłanianie. Dzięki temu, że simetikon działa jedynie w obrębie jelit i nie wchłania się do krwioobiegu jest bardzo bezpiecznym lekarstwem na wzdęcia i może być stosowany zarówno przez kobiety w ciąży, matki karmiące, jak i dzieci od pierwszych dni życia. To właśnie ta substancja znajduje się w popularnych kroplach na kolkę dla niemowląt.
Preparaty na wzdęcia bez recepty oprócz simetikonu mogą zawierać też węgiel leczniczy i wyciągi ziołowe. Popularne zioła na wzdęcia to m.in. koper, kminek, mięta i melisa. Środki na wzdęcia z węglem leczniczym działają na zasadzie absorpcji. Powodują usunięcie wszelkich niepotrzebnych substancji z przewodu pokarmowego, w tym także gazów.
Jak stosować leki na wzdęcia bez recepty?
Simetikon to bezpieczna substancja, która dla osiągnięcia szybkiego efektu powinna zostać zastosowana w wysokiej dawce. Jednorazowo można zażyć nawet 240 mg simetikonu, a dobowo ponad 700 mg. Nie należy jednak na własną rękę nadużywać leków na wzdęcia i w razie zaostrzenia problemu lepiej ustalić ich dawkowanie z lekarzem.
Preparaty na wzdęcia dostępne są zarówno w kroplach jak i kapsułkach. U dzieci, preferowaną postacią leku są formy płynne. Łatwiej podać je maluchowi w bezpieczny sposób, a ryzyko zakrztuszenia się jest niewielkie. Kapsułki na wzdęcia przeznaczone są dla starszych dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Preparaty na wzdęcia w kapsułkach zawierają najczęściej większą dawkę substancji, przez co ich dawkowanie jest znacznie rzadsze. Leki na wzdęcia są bezpieczne, o ile rzadko po nie sięgamy. Sporadyczne stosowanie preparatów łagodzących te dolegliwości poprawia komfort i samopoczucie pacjenta. Jeśli jednak problem ten pojawia się często, kilka razy w tygodniu lub nie ustępuje po skorzystaniu z preparatów łagodzących wzdęcia, konieczna jest wizyta u lekarza i odpowiednia diagnostyka.
Naturalne preparaty na wzdęcia bez recepty
Naturalne preparaty na wzdęcia bez recepty zawierają substancje ziołowe, które wspomagają pracę układu pokarmowego. Możemy znaleźć w nich kminek, koper, miętę, melisę czy chociażby rumianek. Związki czynne zawarte w tych surowcach regulują perystaltykę jelit i chronią przed nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z trawieniem. Naturalne preparaty na wzdęcia pomagają pozbyć się nadmiaru nagromadzonego powietrza w świetle jelit. Łagodzą też skurcze i bóle brzucha, związane z trawieniem. Naturalne preparaty na wzdęcia, mimo wysokiego bezpieczeństwa stosowania, nie powinny być przyjmowane przez kobiety w okresie ciąży. Są też przeciwwskazane u małych dzieci.
Osobom mającym problem ze wzdęciami i nadmiarem gazów poleca się picie ziołowych herbatek po posiłku. Napary powinny zawierać zioła wiatropędne, jak miętę pieprzową, czy koper włoski. Innym sposobem zamiast leków jest zachowanie odpowiedniej higieny podczas posiłków, czyli spożywanie często, niewielkich porcji w spokojnych warunkach. Również ruch, nawet półgodzinny spacer po posiłku, także pomoże na problemy trawienne, dlatego niewielki wysiłek fizyczny jest jak najbardziej zalecany po obfitym obiedzie.