Preparaty: tabletki, kapsułki, płyn, proszek na zgagę bez recepty
( ilość produktów: 34 )Leki na zgagę bez recepty
Preparaty na zgagę i nadkwaśność są pomocne, kiedy doskwiera nam uczucie palenia w przełyku. Zgaga spowodowana jest przesuwaniem się kwasu żołądkowego w kierunku gardła. Drażni on błonę śluzową układu pokarmowego i przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości. Zgagę i nadkwaśność odczuwamy najczęściej po jedzeniu. Niektóre potrawy zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się objawów zgagi. Symptomy zwykle nasilane są przez alkohol, kawę, tłuste pokarmy, pikantne przyprawy i słodycze.
Leki na zgagę bez recepty można stosować bezpiecznie, jeśli zgaga zdarza się sporadycznie. Jeśli natomiast pojawia się częściej niż 2 razy w tygodniu lub nie ustępuje mimo stosowania preparatów na nadkwaśność bez recepty, należy skonsultować się z lekarzem.
Preparaty na zgagę bez recepty – rodzaje
Leki na zgagę bez recepty działają albo poprzez zobojętnianie kwasu żołądkowego, albo przez hamowanie jego wydzielania:
• zobojętniające leki na zgagę i nadkwaśność – preparaty na zgagę należące do tej grupy neutralizują obecny w żołądku kwas solny. Zwiększają pH treści żołądkowej i łagodzą przykre dolegliwości. W tej grupie leków na zgagę bez recepty znajdziemy tabletki do rozgryzania i żucia na zgagę, zawiesinę do picia na nadkwaśność lub tabletki do ssania na zgagę;
• preparaty na zgagę hamujące wydzielanie kwasu solnego – znajdują się tu leki na zgagę, które silnie i długotrwale zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez komórki żołądka. Wśród leków na zgagę i nadkwaśność o takim sposobie działania, znajdziemy tabletki do połykania na zgagę, kapsułki dojelitowe lub tabletki musujące na zgagę. Popularne substancje znajdujące się w lekach na zgagę to omeprazol, pantoprazol i ranitydyna.
Leki na zgagę bez recepty – jak wybrać skuteczny preparat na zgagę i nadkwaśność?
Leki na zgagę zobojętniające kwas żołądkowy, takie jak Gaviscon, Alugastrin i Maalox szybko przynoszą ulgę i likwidują zgagę. Jeśli poszukujemy więc preparatu na zgagę bez recepty, który da natychmiastowy efekt, te środki na nadkwasotę będą dobrym wyborem.
Tabletki na zgagę, które hamują wydzielanie kwasu solnego są pomocne przy bardziej nasilonych dolegliwościach lub ich długim utrzymywaniu się. Leki na zgagę, takie jak Ortanol Max, Controloc Control i Anesteloc Max działają przez wiele godzin. Z tego względu, wystarczy przyjmować je tylko raz dziennie. Najczęściej zaleca się, aby leki na zgagę bez recepty były przyjmowane na czczo, przed pierwszym posiłkiem Efekt działania leków na zgagę hamujących wydzielanie kwasu solnego jest silny i długotrwały, lecz nie pojawia się natychmiast.
Preparaty na zgagę i nadkwaśność można stosować bez konsultacji z lekarzem przez okres nie dłuższy niż 14 dni.
Leki na zgagę w ciąży dostępne bez recepty
Zgaga w ciąży jest jedną z najczęstszych dolegliwości u kobiet ciężarnych. Zanim sięgniemy po preparaty na zgagę w ciąży, możemy wypróbować niefarmakologiczne sposoby łagodzące nadkwaśność. Wśród nich jest np. unikanie pokarmów wywołujących zgagę w ciąży, jedzenie mniejszych porcji posiłków, a także wstrzymanie się od jedzenia i picia na 3 godziny przed snem. Jeśli te działania są niewystarczające, można zastosować bezpieczne leki na zgagę w ciąży, pomagające pozbyć się dolegliwości.
Leki na zgagę w ciąży, które mogą zażyć kobiety ciężarne to m.in. preparaty neutralizujące sok żołądkowy. Przykładowe leki na zgagę bez recepty, które mogą być stosowane przez ciężarne to tabletki na zgagę Rennie, a także Gaviscon. Należy pamiętać, aby preparaty na zgagę w ciąży stosować zawsze w zalecanych przez producenta dawkach. Stosowanie każdego leku w ciąży powinno być konsultowane z lekarzem.