Szacuje się, że nawet 80% społeczeństwa jest nosicielami wirusa opryszki. Można się nim zarazić bardzo łatwo, ponieważ przenoszony jest drogą kropelkową, a kiedy wniknie raz do organizmu pozostaje już w nim do końca życia, jednak nie zawsze się on uaktywnia. U pewnej grupy przy spadku odporności, szczególnie w okresie jesienno – zimowym lub przy zwiększonym stresie dochodzi do wykwitu opryszczki na wargach. Jest to nie tylko szpecący problem, ale przede wszystkim bolesna, swędząca zmiana, która może ulegać wtórnemu zakażeniu, jak bywa niekiedy w przypadku ran, przenoszeniu i nieść za sobą poważne komplikacje zdrowotne. Do z nich najpoważniejszych należy niewątpliwie opryszczkowe zapalenie opon mózgowych oraz zakażenie oka, skutkujące utratą wzroku.
Opryszka wargowa leczenie
Podstawową zasadą w leczeniu opryszczki wargowej jest stłumienie objawów już w początkowej fazie rozwoju choroby, co znacznie skróci okres jej trwania, a nawet pozwoli zatrzymać wykwity na wardze. Kiedy zatem odczuwamy pieczenie, czy mrowienie na brzegu wargi natychmiast należy podjąć leczenie. Zastosowanie maści, czy kremów na opryszczkę, o działaniu ściągającym lub przeciwwirusowym, jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym nie przeszkadza widoczna zmiana na ustach. Szczególnie leki przeciwwirusowe nie są jednak wskazane dla dzieci i kobiet w ciąży, a o ich ewentualnym zastosowaniu decyduje lekarz. Najbardziej uniwersalnym i powszechnym preparatem są niewątpliwie plastry na opryszczkę. Nadające się do leczenia opryszczki zarówno u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących.
Jak zapewnić szybkie gojenie się opryszczki?
Dzięki zastosowaniu hydrokoloidowych plastrów na opryszczkę zapewnione jest najlepsze środowisko do gojenia się opryszczki. Może być on nałożony w każdej fazie rozwoju zmiany. Zarówno na początku, kiedy to łagodzi objaw świądu, pieczenia, jak i gdy pojawią się wykwity w formie pęcherzyków z płynem surowiczym oraz w momencie powstania sączącej się rany i strupa. Dzięki właściwościom chłonnym zatrzymuje on nadmiar wydzieliny i zapewnia mokre warunki do gojenia się zmiany. Tym samym nie powstaje suchy strup i blizna. Poza tym dzięki plastrom tego typu zmiana jest niewidoczna i co najważniejsze odizolowana od środowiska zewnętrznego, a tym samym nie dochodzi do jej zakażenia i do przenoszenia wirusa opryszczki. Jest to jedyny produkt, który sprawia, że mało estetyczna zmiana na wargach jest niewidoczna.
Plastry na opryszczkę – jak właściwie je stosować?
Aby zapewnić optymalne działanie plastrom na opryszczkę należy zmieniać je w momencie, kiedy zaczną się odklejać, np. pod wpływem nadmiaru płynu surowiczego, bądź z powodu namoknięcia. Maksymalnie plaster może pozostać na zmianie do 12 godzin, po tym czasie najlepiej go odkleić, wcześniej delikatnie zwilżając wodą i zmienić na nowy. Obecnie na rynku są różne plastry hydrokoloidowe nadające się do leczenia zmiany wirusowej na wargach. Te odmienne plastry na opryszczkę różnią się przede wszystkim ceną, dlatego pacjent ma zawsze do wyboru tańszą alternatywę bardziej rozreklamowanych produktów.