Preparaty przeciwgrzybicze bez recepty
Grzybica stóp i paznokci to poważny i dosyć powszechny problem – szacunki pokazują, że zakażenie grzybami dotyczy około jednej trzeciej społeczeństwa. Grzybica u nóg to istotny, choć często pomijany problem. Schorzenie to ma często charakter przewlekły i nawracający, a bez właściwego leczenia grzybica stóp może rozprzestrzeniać się na inne tkanki. Warto zatem od razu podjąć kroki w celu wyleczenia choroby, jaką jest grzybica stóp. Przyczyny tej dolegliwości są jasno określone - to zakażenie różnym rodzajami grzybów (tzw. dermatofitami), głównie to gatunki grzyba Trichophyton. Wywołują one objawy grzybicy stóp w postaci zażółcenia, rozwarstwienia paznokci, dotyczy to głównie podeszew stóp i przestrzeni międzypalcowych.
Grzybica stóp niekiedy rozprzestrzenia się na palce i wywołuje dodatkowo chorobę taką jak grzybica paznokci. Leczenie warto podjąć od razu, gdy zauważy się pierwsze objawy. W walce z grzybicą stóp i paznokci pomocne są preparaty przeciwgrzybicze: maści, spraye, sztyfty, kremy, zasypki oraz lakiery do paznokci zajętych grzybicą.
Osoby zmagające się z tym problemem, często zastanawiają się „grzybica stóp – jak leczyć tę dolegliwość?”. Można sięgnąć po skuteczne leki na grzybicę stóp i paznokci. Dostępna jest maść, krem, puder, aerozol, spray do codziennego stosowania na stopy ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzypalcowych. Po te preparaty warto sięgać szczególnie gdy chory zmaga się z nawracającymi infekcjami, a nie może uniknąć (np. z powodów zawodowych) warunków sprzyjających rozwojowi choroby (np. długie noszenie nieprzewiewnego obuwia). Poważnym problemem jest także grzybica stóp u dzieci. Leczenie tej dolegliwości należy skonsultować z lekarzem pediatrą lub/i dermatologiem dziecięcym, zanim
przystąpimy do domowej kuracji.
Naturalne preparaty przeciwgrzybicze bez recepty
Naturalne preparaty na grzybicę dostępne bez recepty zawierają w składzie wyciągi ziołowe, które ograniczają rozprzestrzenianie się grzybów i hamują ich namnażanie. Możemy znaleźć w nich np. olejek herbaciany i dziegieć brzozowy. Są one pomocne szczególnie w początkowym okresie choroby, kiedy objawy grzybicy są łagodne i dotyczą niewielkich obszarów skóry. Przy chorobie o dużym stopniu nasilenia lub zajmującej znaczną powierzchnię, naturalne preparaty przeciwgrzybicze prawdopodobnie okażą się za słabe. Należy wówczas sięgnąć po mocniejsze środki na grzybicę.
Naturalne preparaty na grzybicę należy stosować systematycznie zgodnie z poleceniami, zawartymi na opakowaniu produktu. W leczeniu tej choroby niezwykle ważna jest systematyczność. Przerwy w kuracji mogą wpływać na mniejszą efektywność stosowanego środka przeciwgrzybiczego bez recepty.
Leki i preparaty na grzybicę dostępne bez recepty
Preparaty przeciwgrzybicze bez recepty przeznaczone są zarówno do leczenia grzybicy paznokci, jak i grzybicy skóry. W każdym przypadku zalecane są inne formy preparatów, które mają większą szansę na skuteczność. W przypadku grzybicy paznokci, stosuje się leki w formie lakierów. Zwalczają one komórki grzyba i chronią przed dalszym rozwojem choroby. Ich stosowanie najczęściej jest długotrwałe, dlatego należy cierpliwie czekać na pierwsze efekty. Preparaty na grzybicę paznokci u stóp stosuje się ok. 1 roku, natomiast leki na grzybicę paznokci u rąk krócej – pół roku. Jest to podyktowane faktem, że właśnie tyle czas zwykle potrzeba, aby mogła odrosnąć cała, zdrowa płytka paznokcia, bez objawów choroby.
Leki na grzybicę skóry można stosować w formie kremu, maści lub zasypki. Warto wybrać taką postać, która jest bardziej preferowana przez pacjenta, a do tego lepiej sprawdzi się na obszarze ciała, zajętym przez grzybicę. Wygodną formą są też spray’e przeciwgrzybicze dostępne bez recepty.
Preparaty przeciwgrzybicze o łagodnym działaniu zalecane są również w celach profilaktycznych. Mogą z nich korzystać osoby, które są w większym stopniu narażone na rozwój tego schorzenia. Dotyczy to np. osób często korzystających z basenów.