Odbudowa i prawidłowe funkcjonowanie dobroczynnej flory bakteryjnej w jelitach są podstawą sprawnego działania nie tylko układu pokarmowego, ale także całego organizmu. Zaburzenie funkcjonowania flory bakteryjnej skutkuje takimi objawami, jak: biegunka, wzdęcia, zaparcia, uczucie ciężkości, niestrawność, ból brzucha. Apteka internetowa oferuje szereg preparatów, które działają jak probiotyk. Cena ich zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju i liczby szczepów probiotycznych zawartych w produkcie czy wielkości opakowania. Warto pamiętać, że niekiedy tani probiotyk może zawierać niedostateczną ilość dobroczynnych bakterii niezbędnych do sprawnej regeneracji jelit.
Wiele osób zastanawia się, kiedy stosować probiotyki na jelita? Apteka oferuje wiele preparatów, które znajdują zastosowanie w leczeniu biegunki, niestrawności, na przewlekłe choroby jelit (np. probiotyki na IBS), dla dzieci i niemowląt na kolki i zaparcia, a także leki probiotyczne stosowane podczas i po leczeniu antybiotykami.
Leki osłonowe a antybiotyki – kiedy stosować?
Podczas leczenia antybiotykami niezbędne jest stosowanie leków osłonowych. Ma to związek z faktem, że kolejne dawki antybiotyków niszczą także bakterie naturalnie zasiedlające układ pokarmowy. Dlatego aby układ pokarmowy mógł sprawnie funkcjonować, należy podczas antybiotykoterapii regularnie zażywać probiotyki. Apteka proponuje szereg preparatów osłonowych, które pozwolą na skuteczną odbudowę flory bakteryjnej podczas leczenia antybiotykoterapii. Także po zakończeniu terapii należy jeszcze przynajmniej przez kilka do kilkunastu dni zażywać regularnie leki osłonowe, aby flora bakteryjna jelit mogła się w pełni zregenerować.
Probiotyki dla dzieci
„Dobre bakterie” dla dzieci są polecane przy niemal każdej dolegliwości związanej z problemami z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Probiotyki warto stosować przy gazach, wzdęciach, biegunce, problemach trawiennych, przy nieregularnych wypróżnieniach, przy alergiach pokarmowych. Czasami nawet preparaty probiotyczne polecane są dla wzmocnienia odporności u dzieci. Probiotyki bez recepty najczęściej stosuje się podczas biegunki o różnym pochodzeniu. Zbyt częste wypróżnianie u dzieci może wynikać z infekcji bakteryjnej lub wirusowej, ale także może wynikać z alergii lub nietolerancji pokarmowej. Biegunka u dzieci, szczególnie najmłodszych, może być szczególnie niebezpieczna ze względu na ryzyko odwodnienia. Częste i wodniste stolce powodują utratę dużej ilości płynów i elektrolitów. Organizmy najmłodszych są szczególnie wrażliwe na wahania wody w organizmie, dlatego warto szybko włączyć nie tylko odpowiednie leczenie, ale także rozpocząć odbudowę flory bakteryjnej jelit i uzupełniać płyny i