RADIREX - tabletki, 10 sztuk
Zaparcia to jeden z powszechnie występujący problem z natury "wstydliwych", występujący w różnych grupach wiekowych obu płci. Statystyki są bezlitosne - wskazują , że z powodu zaparć cierpi co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. Skutecznie utrudniają codzienne życie, powodują pogorszenie samopoczucia, bóle brzucha , a po dłuższym czasie mogą prowadzić do groźnych powikłań. Zaparcia najczęściej są skutkiem złej diety , braku codziennej porcji ruchu lub nadmiernego stresu. Aby zapobiec zachwianiu się naturalnego rytmu wypróżnień, warto poznać czynniki powodujące zaparcia. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji w której nasz organizm zawiedzie w tej kwestii, to wtedy warto sięgnąć po naturalny lek roślinny Radirex, zawierającym w swoim składzie korzeń rzewienia, wykazujący właściwości przeczyszczające.
RADIREX - właściwości
Lek działa przeczyszczająco. Występujące w korzeniu rzewienia (Rhei radix) pochodne 1,8 dihydroksyantracenu w postaci glikozydów, pod wpływem enzymów bakteryjnych w jelicie grubym przekształcane są w antrony, które są metabolitem przeczyszczającym. Działanie przeczyszczające polega głównie na wpływie na czynność motoryczną okrężnicy (hamowanie skurczów stacjonarnych i stymulacja skurczów propulsyjnych). Następuje przyspieszenie pasażu jelitowego i zmniejszenie resorpcji płynów. Dodatkowo wskutek aktywnego wydzielania chlorków wydalane zostają: woda i elektrolity, które wpływają na zmianę postaci mas kałowych tworząc stolec miękki. 1 tabletka leku Radirex zawiera średnio 10 mg związków antranoidowych, odpowiedzialnych za działanie przeczyszczające leku.
RADIREX - dawkowanie
Jako środek przeczyszczający - dorosłym od 2 do 3 tabletek jednorazowo, dzieciom powyżej 12 lat 1 tabletkę jednorazowo - najlepiej przed snem.
Działanie przeczyszczające następuje po 6-8 godzinach. Najodpowiedniejszą dawką indywidualną jest najmniejsza potrzebna do uzyskania miękkiego stolca.
RADIREX - przeciwwskazania
Niedrożność jelit, ostre zapalne schorzenia jelit np. choroba Crohna, colitis ulcerosa, zapalenie wyrostka robaczkowego, bóle brzucha o nieznanej etiologii, guzki krwawnicze, zapalenie kłębuszków nerkowych, kamica szczawianowa, ciąża i karmienie piersią.
Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat.
RADIREX - działania niepożądane
W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić kurczowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Należy wówczas obniżyć dawkę.
RADIREX - interakcje
Działanie glikozydów nasercowych może ulec nasileniu w przypadku obniżenia poziomu potasu, spowodowanego nadużywaniem preparatów z rzewienia . Hipokalemia może predysponować również do ujawnienia działania proarytmicznego innych leków antyarytmicznych. Stosowane równocześnie środki moczopędne, sterydy kory nadnerczy czy korzeń lukrecji mogą zwiększyć utratę potasu.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skontaktuj się z lekarzem bądź farmaceutą. Nie stosuj po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu.