Ząbkowanie to trudny okres w życiu każdego niemowlęcia. Ząbkowanie u niemowląt rozpoczyna się już niekiedy nawet około 4-5-tego miesiąca życia i może trwać nawet do skończenia przez dziecko 2-ego roku życia.
Ząbkowanie u dzieci przebiega w różny sposób – może być bezobjawowe, maluch przechodzi je bez żadnych niepokojących i bolesnych objawów, a rodzice ze zdziwieniem odkrywają kolejne ząbki u dziecka. Ale u większości niemowląt ząbkowanie objawy ma dosyć typowe: swędzące i bolesne dziąsła, intensywne ślinienie się i wkładanie paluszków i przedmiotów do buzi, nabrzmiałe i zaczerwienione dziąsła. Bolesne ząbkowanie sprawia, że maluch jest marudny, kiepsko śpi i nie chce jeść. Szczególną niechęcią darzy zbyt ciepłe lub twarde pożywienie, które może urażać i tak bolące dziąsła. W niektórych przypadkach może także pojawić się gorączka i biegunka, a nawet kaszel i katar. Te ostatnie wynikają z intensywnej produkcji i spływania do gardła śliny, która wydziela się w dużej ilości podczas wyżynania się zębów. Rodzice wówczas zadają sobie pytanie: co na ząbkowanie, jak ulżyć maluchowi w tym trudnym okresie. Sposoby na bolesne ząbkowanie to przede wszystkim stosowanie produktów, które proponuje apteka: żel na ząbkowanie, żel lub spray na bolące dziąsła, ampułki (Camilia na ząbkowanie). Żel na ząbkowanie z lidokainą ma nie tylko działanie chłodzące i przeciwbólowe, ale także znieczulające. Domowe sposoby na ząbkowanie to podawanie maluchowi miękkich, schłodzonych gryzaków, które masują dziąsła i przynoszą ulgę maluchowi. Warto w tym okresie dawać dziecku także sporo nieco chłodniejszych napojów.
W czasie gdy nasila się ząbkowanie gorączka może także przybierać na sile. U niektórych niemowląt objawia się ona wyłącznie w postaci stanu podgorączkowego, u innych może dojść do pojawienia się bardzo wysokiej gorączki, którą trudny zbić. Warto w czasie gorączki przy ząbkowaniu podawać dziecku leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne w aptece bez recepty oparte na ibuprofenie i paracetamolu (wymiennie według zaleceń).