Zaburzenia miesiączkowania mogą dotyczyć trzech sytuacji: zmiany obfitości krwawień, wydłużenia lub skrócenia okresu między miesiączkami, a także pojawienia się dodatkowych krwawień. Od czasu do czasu, drobne zmiany mogą pojawiać się u każdej kobiety. Jest to spowodowane chociażby nadmiarem stresu, zmęczeniem czy podróżą. Jeśli jednak zaburzenia miesiączkowania pojawiają się często lub długo się utrzymują, należy zgłosić się do ginekologa.
Zaburzenia miesiączkowania – preparaty
W zaburzeniach miesiączkowania można stosować preparaty bez recepty. Jest to m.in. Castagnus lub Cyclodynon. Leki te przywracają równowagę hormonalną i dzięki temu regulują miesiączki. Ich dodatkowym działaniem jest również łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Dostępne bez recepty tabletki na zaburzenia miesiączkowania to naturalny sposób unormowania miesiączek, z którego mogą korzystać również kobiety, u których doustna antykoncepcja nie jest wskazana. Poza tym, wiele kobiet nie chce przyjmować hormonów ze względu na liczne działania niepożądane, które mogą one wywołać. Najczęstsze z nich to obniżone libido, nudności, wymioty, bóle głowy, pogorszone samopoczucie i przyrost wagi. W takiej sytuacji można sięgnąć po niehormonalne leki na zaburzenia miesiączkowania, które nie powodują tych dolegliwości.
Wśród tabletek na menopauzę znajdziemy Puritan’s Pride Maca. Dzięki zawartości fitohormonów, można je stosować nie tylko na zaburzenia miesiączkowania, ale również w celu łagodzenia objawów związanych z przekwitaniem. Są to skuteczne tabletki na menopauzę, nie powodujące obniżenia libido.