Leki na zaparcia u dzieci to szczególna grupa preparatów, która pomaga niemowlętom i dzieciom radzić sobie z zatwardzeniem i problemami z układem pokarmowym. Najprościej mówiąc o zaparciu u dziecka mówimy wtedy, kiedy upłynęło zbyt dużo czasu od poprzedniego wypróżnienia. Jeśli dodatkowo brzuszek dziecka jest twardy i nadęty, wówczas należy działać jak najszybciej. Co w takim razie na zatwardzenia u dzieci?
Jak rozpoznać zaparcia u dzieci?
Każde dziecko ma swój rytm wypróżnień. Problem pojawia się, jeśli maluch wypróżnia się istotnie rzadziej, niż wynika to ze zwykłej częstotliwości. Jeśli dodatkowo stolec jest twardy, a dziecko ma problem z jego wydaleniem, co wywołuje u niego trudność i ból, wówczas można mówić o zatwardzeniu u dziecka. Powodów może być wiele: dieta (np. uboga w błonnik), stres, za mało płynów. Najczęstszą przyczyną, szczególnie u starszych dzieci, jest zbyt mała podaż błonnika (włókna pokarmowego) w codziennych posiłkach. Jeśli dochodzi do tego niski poziom nawodnienia organizmu (gdy dziecko za mało lub zbyt rzadko pije), wówczas mogą pojawić się dłuższe okresy bez wypróżnienia. Jeśli zatwardzenie jest okazjonalne, nie należy się niepokoić, a jedynie podawać leki na zaparcia dla dzieci, które doraźnie rozwiążą problem. Jeśli natomiast trudności z wypróżnianiem powtarzają się, a zatwardzenie wyraźnie ma przewlekły charakter, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, który po postawieniu diagnozy, zaleci odpowiednie leczenie. Z pewnością będzie ono także wymagało zmiany pewnych nawyków żywieniowych.
Zaparcia u dzieci – leki
Trudności z regularnym wypróżnianiem mogą pojawić się już u niemowląt. Wynika to z niedojrzałości układu pokarmowego. Często domowe sposoby w postaci masażu, ciepłych okładów i ciepłych kąpieli są niewystarczające i warto sięgnąć po skuteczne leki na zaparcia dla dzieci bez recepty dostępne w naszej aptece internetowej. To przede wszystkim czopki glicerynowe dla niemowląt, które w mało inwazyjny sposób pomagają maluchom w wypróżnieniu. Apteka oferuje także preparaty na zatwardzenie dla starszych dzieci w postaci proszku w saszetkach do przygotowania napoju lub rozpuszczenia w mleku. Pomocne są także syropy na zaparcia dla dzieci oraz specjalne płyny przeznaczone głównie dla niemowląt.