Zioła na wątrobę
Lecznicze zioła na wątrobę wspierają pracę tego narządu. Oczyszczają organizm, ułatwiając pozbycie się szkodliwych produktów przemiany materii. Zioła wspomagające pracę wątroby ułatwiają trawienie i regulują pracę układu pokarmowego. Lecznicze zioła na wątrobę to m.in.:
• ostropest – jego główny składnik to sylimaryna. Działa ona ochronnie na komórki wątroby. Dzięki sylimarynie, ostropest to jedno z najważniejszych ziół regenerujących wątrobę. Zwiększając wydzielanie żółci ułatwia trawienie. Może być więc wykorzystywana jako skuteczne zioła na niestrawność. Ostropest dostępny jest w formie ziaren ostropestu, kapsułek na wątrobę z ostropestem i płynu do picia;
• karczoch – wspomaga produkcję i transport żółci, dzięki czemu należy do ziół na poprawę trawienia. Reguluje przemianę materii i odtruwa organizm. Jako zioło na wątrobę, chroni ten narząd przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Karczoch dostępny jest w postaci tabletek na wątrobę z karczochem;
• mięta – popularne zioło na niestrawność. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa rozkurczowo i pomaga pozbyć się wzdęć. Wspomaga pracę wątroby i oczyszczanie całego organizmu. Saszetki z miętą na wątrobę należy zaparzać kilka minut pod przykryciem.
Zioła moczopędne
Zioła moczopędne dostępne są w postaci tabletek moczopędnych bez recepty, saszetek do zaparzania lub płynu do picia. Lecznicze zioła o działaniu moczopędnym zwiększają dobową ilość produkowanego moczu i usuwają niepotrzebne substancje z organizmu. Zioła moczopędne to jednocześnie zioła na nadmiar wody w organizmie.
Lecznicze zioła o działaniu moczopędnym pomagają pozbyć się obrzęków i nagromadzonej wody. Utrzymują odpowiednie ciśnienie tętnicze krwi, wspomagają leczenie kamicy moczowej i stanów zapalnych dróg moczowych. Należy jednak pamiętać, że przy tych chorobach, przed korzystaniem z ziół moczopędnych, konieczna jest konsultacja lekarska. Nie w każdym przypadku, lecznicze zioła moczopędne są bezpieczne i nie każdy chory może z nich korzystać.
Zioła moczopędne to przede wszystkim mniszek, pokrzywa, skrzyp i czarny bez. Dostępne są w różnej postaci: kapsułek moczopędnych z pokrzywą, saszetek do zaparzania ze skrzypem lub soku z czarnego bzu. Każdy może więc wybrać taką formę ziół moczopędnych, która najbardziej mu odpowiada. Wymieniona zioła odtruwają organizm, zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Zioła na obrzęki i nadmiar wody w organizmie powinny być stosowane racjonalnie. Mogą wchodzić w interakcję z innymi, przyjmowanymi wcześniej lekami. Stwarzają również niebezpieczeństwo odwodnienia organizmu i wypłukania potrzebnych elektrolitów. W przypadku jednoczesnego występowania innych chorób lub stosowania leków, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Zioła na uspokojenie
Zioła uspokajające pomagają utrzymać równowagę emocjonalną i psychiczną. Są również wsparciem dla osób, mających problemy z zasypianiem. Popularne zioła na uspokojenie to m.in. chmiel, kozłek, lawenda i melisa. Chmiel znajduje się w wielu suplementach i lekach uspokajających bez recepty. Dostępny jest on również w postaci szyszek chmielu, przeznaczonych do zaparzania. Chmiel, poza działaniem uspokajającym, może być wykorzystywany także jako zioło nasenne, ułatwiające zasypianie. W tym przypadku, szyszki chmielu należy zaparzyć przed pójściem spać.
Melisa na uspokojenie dostępna jest w formie tabletek lub wyciszającej herbatki do zaparzania. Zmniejsza napięcie i niepokój. Wycisza organizm i działa relaksująco.